Rudarska Glazba Kakanj performing

Rudarska Glazba Kakanj

Čuvari muzičke tradicije od 1952. godine

Počeci

Rudarska Glazba Kakanj postoji od 1952. godine kada su na inicijativu iz kakanjskog Rudnika, Ivica Grgić, Nikola Nevjestić i Đuro Zec, okupili kakanjske muzičare i formirali Rudarsku glazbu. Ovaj Rudarski duvački orkestar je prošao lijepa i teška vremena a kroz orkestar je prošlo više stotina Kakanjki i Kakanjaca.

Osnivanje Rudarske Glazbe Kakanj 1952

Organizacija

U organizacionom smislu prošao je dva oblika. Punih 68 godina orkestar je bio dio poslovnog sistema i bezrezervnog pokroviteljstva Rudnika Kakanj. U tom periodu kao predsjednici Upravnih odbora Glazbe bili su Hajrudin Sarač, Hajrudin Čobo, Radovan Radusinović, Ibrahim Demir i Adib Zekić. Od 2021. godine Rudarska Glazba je registrovana kao Udruženje Građana Rudarska Glazba Kakanj čiji rad sufinansiraju Općina Kakanj i Rudnik Kakanj u okviru zakonskih mogućnosti a iste godine Rudarska Glazba je proglašena udruženjem od posebnog interesa za Općinu Kakanj.

Rudarska Glazba Kakanj kao Udruženje Građana

Dirigenti i Članovi

Rudarsku Glazbu su u dosadašnjem radu vodili kapelnici i dirigenti koji nažalost nisu više sa nama: Ivan Ivica Grgić, Nedeljko Balta i Jožef Špringer, koji je najduže vodio orkestar, punih 40 godina. Aktuelni dirigent Rudarske Glazbe Kakanj je prof. Arnes Bajramović koji od 2014. godine vodi orkestar, predsjednik skupštine Udruženja građana 'Rudarska glazba' Kakanj je Adib Zekić, predsjednik upravnog odbora je Elmir Delibašić, podpredsjednik je Almir Jašarspahić a sekretar je Edin Hadžić. Rudarska Glazba Kakanj ima 30 aktivnih članova i ima 15 početnika koji tek uče da sviraju.

Dirigenti Rudarske Glazbe Kakanj

Izazovi i Opstanak

Rudarska glazba je 1965. godine trebala da bude žrtva privredne reforme i da prestane biti dio Rudničke brige. Te godine otpuštani su radnici, ukinuta je društvena ishrana rudara, rudnički autopark kao sporedna djelatnost, pripojen je Centrotransu... Kada je došla na red Rudarska glazba, to je bilo nešto čega se Rudnik nije mogao odreći. Ekonomski pokazatelji su ukazivali na potrebu njenog ukidanja. Međutim svijest o ulozi i značaju Rudarske glazbe u životu rudara i uloge u kulturnom životu Rudnika i općine pobijedila je goli ekonomski rezon i ona je ostala u sastavu Rudnika. Bio je to antireformski potez usljed kojeg su od političkih struktura, tadašnjeg komiteta i Saveza komunista upućene ozbiljne političke kritike, onima koji su izborili očuvanje glazbe pod okriljem Rudnika.

Rudarska Glazba Kakanj tokom izazovnih vremena

Ratne Godine i Restrukturiranje

Preživjela je Rudarska glazba i ratne godine, ponovo sa Rudnikom i uz Rudnik. U prvom procesu restrukturiranja rudnika, početkom 2000-tih Rudarska glazba nije bila upitna. Onda je stigao novi, drugi poslijeratni proces reformi, odnosno restrukturiranja u rudarstvu Federacije BiH. Bile su to 2014. i 2015. godina. Ponovo se u Rudniku smanjuje broj radnika, ponovo se ukida Društvena ishrana, ponovo je na tapetu Rudarska glazba. Tada glazbenici pronalaze razumijevanje i podršku kod načelnika Općine Nermina Mandre i dogovorom sa tadašnjim direktorom Rudnika, glazba ostaje dio pokroviteljstva Rudnika Kakanj.

Rudarska Glazba Kakanj tokom restrukturiranja

Nova Era

Međutim, u narednim godinama, pritisak lidera koji vode procese restrukturiranja elektroenergetskog sektora raste i ponovo sve što je sporedna djelatnost nije moglo ostati u Rudniku. Tako krajem 2020. i početkom 2021. Rudarska Glazba prestaje da funkcioniše u okviru Rudnika Kakanj a u dogovoru sa općinskim strukturama koje je kao načelnik vodio Mirnes Bajtarević, postiže se dogovor. Rudarska glazba se registruje kao Udruženje građana uz godišnju podršku koja omogućava nastavak egzistiranja orkestra koji se našao u bezizlaznom stanju. Prije toga, privrednici i građani Kaknja, donatorskim prilozima spasili su Rudarsku glazbu u prelaznom periodu koji je trajao nekoliko mjeseci.

Nova era Rudarske Glazbe Kakanj

Nastupi i Repertoar

U toku postojanja Rudarska Glazba je nastupala i obilježavala sve značajne praznike a neki od njih su: Dan Državnosti BiH, Dan Nezavisnosti BiH, godišnjice rudarskih katastofa, Dan Rudara, Rudarska Akademija, obilježavanje Dana Zlatnih Ljiljana, Obilježavanje Dana Armije BiH, prvomajski uranak, smotre duvačkih orkestara u Jajcu, Stocu, Zenici, Kaknju... Rudarska Glazba Kakanj je nastupala na raznim festivalima u Bosni i Hercegovini ali i na međunarodnim festivalima kao što je festival u Bursi '3rd INTERNATIONAL BURSA BANDS FESTIVAL' i međunarodni festival folklora, Folklorni festival 'OHRIDSKO SUNCE'. Što se repertoara Rudarske glazbe tiče on je raznolik i širok a obuhvata različite žanrove od tradicionalnih pjesama, sevdalinki, narodnih pjesama do pop i rok muzike ali i duhovne muzike-ilahija i kasida, božićnih pjesama i melodija, filmske muzike. Posebno mjesto u repertoaru Rudarske Glazbe zauzimaju koračnice koje smo izvodili i izvodimo uglavnom prilikom defilea.

Nastup Rudarske Glazbe Kakanj